úterý 9. září 2014

14 + 1 zdarma

Opět mi to nedá, abych se nevrátil o dva měsíce zpět ... některé historky stojí za zaznamenání i s odstupem času ...

Noční cesta opravdu luxusním autobusem je za námi a nás již třetí rok za sebou čeká 14 dnů dovolené na chorvatském ostrově Murter. Tentokrát si to opravdu užijeme, protože je před námi velká premiéra. Poprvé za dobu manželství (prosím pěkně ... 23 let) jsme s mojí manželkou Renatou Terezkou sami ... tedy bez dětí !! A tak mám v plánu každý den běhat, válet se na kamenných plážích, koupat se v pěnících vlnách a žít o bílém chlebu a rajčatech s cibulí. Den za dnem se vše vrchovatě naplňuje.


Hned druhý den po příjezdu vyrážím po šesté ranní hodině na vpravdě gumpovský běh. Nemám žádný pevný směr ani žádný pevný cíl ... prostě běžím. Náhle se v hlavě objeví další cíl, na křižovatce odbočím ... běžím dál, ale cestou si to rozmyslím ... odbočka na druhou stranu a běžím za novým cílem ... dalo to 17 km a dvě hodiny ... zkrátka, chtělo se mi běhat.


Další dny běhám po různých částech ostrova ... ráno se život teprve probouzí. Když se vracím po dvou hodinách do kempu, většinou ještě všichni kolem spí.

Tak jako před rokem, i teď postupně kuji plán na delší běh, který by to pobíhání spojil do nějakého celku. Vloni jsem si vymyslel oběh ostrova po pobřeží ... pobřežní promenády se střídaly s lezením po skalách v divocích úsecích. Některé kousky jsem ale vynechal, protože se mi zdály až příliš složité a těžké. Letos to tedy dotáhnu k dokonalosti a nevynechám nic. Jenže jak dny běží, zdá se mi, že opakovat stejný běh by nebylo to pravé. Když tedy ne pobřeží, co tedy? Jistě ... co jiného než HORY !! No ... spíš jen hory, protože i ta nejvyšší na ostrově má jen 125 metrů nad mořem. A když už mám námět, je třeba tomu dát i nějakou myšlenku. Horolezci mají takový projekt, který se jmenuje Seven Summits, či Koruna planety. Jde o výstupy na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Tak ... je to jasné ... udělám si svou vlastní ostrovní variantu. Vyberu 7 nejvyšších či nejvýznamnějších vrcholů tak, aby pokud možno pokrývaly plochu celého ostrova, najdu a natrénuju přístupové a výstupové trasy a pak to spojím jedním během. Krásný cíl !

Začnu v kempu na recepci, kde si koupím cyklistickou speciálku ostrova. Po jejím rozbalení zjišťuji, že na jejím provedení pracovali jistě ti nejlepší místní kartografové ... ovšem maximálně tak z nějaké dětské školky. Mapa je plná najivních kresbiček domečků, kostelů a různých kopečků. Mezi nimi jsou barevně vyznačeny různé tematické cyklo okruhy. Další ráno strčím mapu do ledvinky a jdu na první "vrcholový" průzkum.


Jednotlivé cyklotrasy mají na mapě vždy svou barvu, každý okruh má své téma ... třeba "Okruh olivovými háji", nebo "Kostely ostrova" či jiné. "Olivové háje" zcela jasně okamžitě odhalují kvality mapy ... popis dobrý, zajímavé téma ... ale aby bylo možné okruh vytvořit, nakreslil autor trasu i tam, kde ve skutečnosti žádná cesta nevede !! Pustit se mimo cestu je ale téměř nemožné ... všude sice olivy, ale taky macchie, známé chorvatské kamenné zítky a mezi tím vším pavučiny s obřími pavouky. Terén pro běh v tílku a kraťasech jako dělaný. Tudy cesta tedy nevede, takže jinak ...

Po večerech sedím nad satelitní mapou v tabletu a v maximálním přiblížení se snažím hledat cesty či delší linie kamenných zídek, které by mě přivedly k tomu kterému vrcholu. Obrázek se snažím vtisknout do paměti a druhý den, uprostřed křoví, se zvědavými pavouky za krkem, pak cestu realizovat. Ač se to zdá poněkud divoké ... jde to.
Přidávám jeden vrchol za druhým ... 7 jich mám hravě ... tak to zvednu na 7+1. Jenže i to je záhy překonáno, vrcholy přibývají ... běžím na průzkum jednoho a v tom se otevře pohled na další s nádhernou kamennou rampou, mířící od pobřeží přímo na vrchol ... no to nejde vynechat. Jsem na 11 ... 12 samozřejmě použít nemůžu, to je chráněné autorskými právy ... takže minimálně 13.
Na obrázkové mapě pomalu vzniká klikatá čára propiskou ... to bude moje trasa. Nic neměřím, nepočítám kilometry ... jen se těším na den D.

Světlá obloha nad obzorem říká, že slunce brzy vyjde. Čára propiskou se v předchozích dnes uzavřela do okruhu a ten jsem se snažil uložit do paměti. S touto navigací, jedním bidonem a pár sušenkami v kapse vyrážím na svých "7 vrcholů" ... pravda ... bude jich trochu víc.

1. Čvrdak 112 m.n.m. je první, s dokonalým kruhovým výhledem po okolních Kornatských ostrovech a kostelem, který navštívil i papež.

3. Široka 78 m je nejdál od všech cest, střežená ostrými trny keřů a jistě neméně ostrými kusadly nohatých bestií. Tady jsem se při průzkumu trochu zamotal a 100 m macchií mezi zítkami mi trvalo skoro půl hodiny. Teď to bylo o fous lepší ...


9. Glavatac 110 m m je těsně nad spícím kempem, i když možná touhle dobou už moje Terezka vstává, aby mi vyrazila naproti a doprovodila mě na posledních kilometrech běhu.


12. Raduč 125 m je nejvyšším vrcholem ostrova. V 1. světové válce střežil přístavní město Murter a na vrcholu jsou nejen zbytky betonových budov a různých střílen, ale celý vrchol hory je protkán podzemními chodbami. Ponořit se do jejich temnot chce jistou dávku odvahy.
13. Veli vrh 80 m je nejstrmějším vrcholem, přístupová cesta osciluje někde mezi turistikou a horolezectvím. Z vrcholu volám Terezce ... je to smluvený signál, aby naše setkání bylo dobře načasované. Trochu jsem se u toho zahleděl a teď nemůžu najít cestu dolů. Vždy slezu kousek po skalách a kamenech a skončím v křoví. Ještě dva pokusy .. a pak se prostě proderu skrz ... jsem už skoro dole, když se mi cestu podaří najít. Pozdě, ale přece ... z trnama rozřezaných nohou malinko stéká krev do bot.

 

14. Gradina 63 m je římským opevněním, na jejímž úpatí leží stavby staré 2.000 let.


15. Sveti Frane 40 m je kostel, u kterého jsme se měli setkat s Terezkou ... není tu. Pokračuji dál, však jí jdu naproti ... nemůžeme se minout.

Čas mezitím pokročil, slunce je už vysoko na obloze ... tomu odpovídá i teplota. Začínám toho mít dost, říkám si, jestli jsem maličko nepřestřelil.
Na náměstí v Betině se konečně potkáváme ... Terezka přesně věděla, na co poslední kilometry myslím ... orosená lahev minerálky, kterou mi podává, je pravým vysvobozením. Moc děkuju, máš ty se mnou svatou trpělivost. Posledních 5 km už zdoláváme spolu, Terezka za asistence koloběžky.Jsem zpátky ... GPS prozrazuje:
39,4 km, +885 m převýšení, čas 5:37 hod, vystoupil jsem celkem na 14 ostrovních vrcholů + 1 vrchol malého ostrůvku, spojeného s Murterem 2 m širokou šíjí. Ještě je třeba dodat, že už dlouho před cílem bylo krásných cca 30°C ... takže přestřelil ...

Ale řekněte sami ...kdy si uděláte takovýhle pěkný výlet !!!

10 komentářů:

 1. Skvely!
  Vis.. malicko trochu zavidim:).. ze jsi mohl/stihl takhle behem dovolene behat..:)... Ale vzhledem k tomu, ze jsi tak skvely kamos.. tak ti to odpoustim:)
  Preci jen si rikam.. Jeste spolu neco prebehneme:).
  Namet k premysleni.. zdolat vsechny vrcholy na ostrovech.. obehnout je.. no priste to zkusim tak planovat:)!
  MSF! 12;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen pozor na správný výběr ostrova !! Na některých by to mohlo být trochu delší ... ale to ti vlastně asi nevadí, že ??

   Vymazat
 2. Mě snad ještě nenapadlo na dovolené běhat... :o) Ale zní to krásně, krásně se to čte a fotky jsou nádherné, takže máš Gplus :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš ... a já myslel, že všichni běžci o dovolené běhají, tak to dělám taky, abych nevyčníval z řady. Kdybych věděl, že je to jinak, neslezu z plážového lehátka !! ... ba ne ... to jen trocha ironie ... nikdy jsem to nedělal jinak. Když ležím na pláži, za hodinu se o mě začíná pokoušet infarkt ... tak ho musím rozehnat.

   Vymazat
 3. ...moc pěknej okruh... "místní" by to mohli obšlehnout a udělat z toho trasu nějakého závodu :-)
  R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, nevím, co by tomu řekli "místní" pavouci. Ty jak se nas****, tak bude zle :-) Taky by se asi museli trochu upravit nějaký ty stezičky ... musel by nastoupit chorvatský Honza12 a trochu to prostříhat. Ale jinak trasa opravdu pěkná ... samá panoramata.

   Vymazat
 4. Krásný dovolenkový běh. Ty fotky dokazují, že jsi vybíral cestu pečlivě, aby bylo co fotit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš ... za ty tři roky jsem to už docela okoukal. Krásných fotek je hromada ... třeba si někdy udělám účet na Rajče.

   Vymazat
 5. No je to nádhera, běh s ideou, pamětihodnostmi a horami, co si přát více.. Vypadá to však že příští rok budete muse vyrazit na jiný ostrov, Murter uý máš tímto asi fakt vytěžen, pokud ho nebudeš chtít obeplavat..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když tam je tak krásný moře ... tak snad ještě ty kostely. Nebo - jak psala Leona - nebudu běhat vůbec a budu jen ležet na pláži. Taky dobrý ...

   Vymazat